Wylewka posadzki betonowej - jak zrobić to dobrze

Wylewka posadzki betonowej – jak zrobić to dobrze

Polecne i promocje

Gdy zaczynamy budować dom to mamy świadomość, że nie jest to coś na chwilę, tylko na lata. Nie ważne, czy będziemy mieszkać w nim osobiście czy po kilku latach sprzedamy lub wynajmiemy innym lokatorom – dom, jak i każdy inny budynek, ma służyć nam przez długi czas, być stabilny, wykonany z najwyższą starannością i dbałością o szczegóły. Dlatego tak ważne jest, aby każdy etap budowy przeprowadzony jest zgodnie ze sztuką budowlaną. Zwłaszcza konieczne jest to w przypadku elementów kluczowych, takich jak posadzki. Posadzki pełnią bardzo ważną funkcję w każdym domu – izolują dom przed utratą ciepła w pomieszczeniach oraz zapobiegają dostawaniu się wilgoci do wnętrza. Prawidłowe wykonanie posadzek jest ważne również dlatego, że jest to podstawa domu – jeśli podczas wylewki zostanie popełniony jakiś błąd, wyjdzie on na światło dzienne dopiero po latach, a jego naprawa pochłonie masę pieniędzy, czasu i stresu. Dlatego nie ważne, czy samodzielnie robimy posadzki czy wynajmujemy do tego ekipę specjalistów – każdy z nas może zrobić coś źle, dlatego konieczne jest zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami, które pozwolą nam uchronić się przed nieprawidłowościami.

Izolacja posadzki betonowej

Izolacja posadzki betonowej to etap, którego nie można pominąć. Odpowiednio zaizolowana posadzka zapobiega przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku. Źle zaizolowana posadzka to beton spenetrowany przez wilgoć, która będzie ochładzać pomieszczenia, a nawet może spowodować powstanie grzyba na ścianach. Izolację wykonujemy za pomocą folii budowlanej. Bardzo ważne jest, żeby używać materiałów atestowanych, które dają nam pewność prawidłowo wykonanej pracy.

Wylewka posadzki betonowej - jak zrobić to dobrze

Docieplenie posadzki betonowej

Aby zadbać o utrzymanie temperatury w pomieszczeniach, potrzebne jest docieplenie posadzek betonowych. Docieplenie wykonujemy za pomocą styropianu lub wełny, chociaż jest ona wykorzystywana już coraz rzadziej. Warstwa izolacji jest różna, najczęściej mieści się w przedziale między 5 a 15 cm grubości. Rozbieżność ta wynika z różnicy poziomów między chudziakiem a drzwiami wejściowymi czy tarasowymi. Pamiętać trzeba o tym, aby wybrać materiał o odpowiedniej twardości.

Styropian układamy naprzemiennie i warstwowo. Taki sposób pozwoli nam zredukować powstawanie mostków cieplnych, przez które tracimy ciepło w pomieszczeniach. Następnie, za pomocą pianki poliuretanowej, uzupełniamy wszystkie łączenia.

Zbrojenie posadzki betonowej

Odpowiednie zbrojenie posadzki betonowej sprawia, że jest ona trwała i wytrzymała. Do niedawna najczęściej używanym materiałem do zbrojenia posadzek była siatka zbrojeniowa, jednak coraz częściej jest ona wypierana przez mikrozbrojenia. Mikrozbrojenia to rozproszone włókna polipropylenowe, które – dodane do mieszanki – zwiększają odporność posadzki na czynniki fizyczne i atmosferyczne, poprawiają właściwości wylewki oraz ograniczają rozprzestrzenianie się pęknięć w betonie.

Dodatkowo potrzebne nam będą dyble dylatacyjne. Stosujemy je, aby zapobiec klawiszowaniu się posadzki, czyli unoszeniu się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu. Używanie dybli zalecane jest głównie przy posadzkach z ogrzewaniem podłogowym, ale warto stosować je także w posadzkach standardowych, aby zapobiec pionowym przesunięciom.

Wylewka posadzki betonowej - jak zrobić to dobrze

Plastyfikatory do betonu

Plastyfikatory to specjalistyczne środki chemiczne do posadzek, które znacznie poprawiają właściwości fizyczne betonu. Dostępne na rynku plastyfikatory przyspieszają lub spowalniają wiązanie betonu, zwiększają jego plastyczność lub czynią beton mrozoodpornym. Korzystanie z plastyfikatorów znacząco wpływa na wydajność pracy podczas wylewania posadzek.

Przygotowanie mieszanki i wylewanie posadzki betonowej

Tradycyjny sposób na przygotowanie mieszanki i jej rozprowadzenie, wymaga siły, cierpliwości i czasu. Należy bowiem ręcznie wymieszać wszystkie składniki odmierzone w odpowiednie proporcje, a następnie rozprowadzić beton na izolacji styropianowej. Sposób wydaje się być bardzo prosty, jednak istnieje sposób prostszy, wymagający mniejszego nakładu czasu i pracy. Miksokret (mixokret) to specjalistyczny agregat, który miesza i podaje mieszankę we wskazane miejsce. Jest to jednak sprzęt, do którego obsługi potrzeba nie tylko doświadczenia w obsłudze, ale także odpowiednich uprawnień. Dlatego warto zatrudnić firmę posadzkarską, która działa z pomocą miksokreta, aby usprawnić przebieg pracy na budowie, oszczędzić czas i energię i szybciej przejść do kolejnego etapu.

Poziomowanie posadzki betonowej

Kolejnym etapem prac posadzkarskich poziomowanie posadzki betonowej. Poziomowanie niezbędne jest, aby nasze podłogi były proste, równe, nie posiadały żadnych wzniesień czy spadków. Potrzebny nam sprzęt to niwelator oraz łata aluminiowa (łata posadzkarska). Podczas wybierania łaty koniecznie trzeba pamiętać o tym, że choć poziomowanie posadzki za pomocą dwumetrowej linijki będzie szybsze, a zakres błędu będzie mniejszy, to jednak operowanie tak długą łatą wymaga wprawy.

Wylewka posadzki betonowej - jak zrobić to dobrze
Wylewka posadzki betonowej – jak zrobić to dobrze

Zacieranie posadzki

Zacieranie posadzki betonowej wykonujemy, kiedy stając na podłoże, nasz but zatapia się na około 3 mm. Zacieranie posadzki możemy wykonać za pomocą pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Praca za pomocą pacy jest jednak bardzo pracochłonna, wymaga od nas dużo czasu i cierpliwości. O wiele lepszym wyjściem jest wypożyczenie zacieraczki elektrycznej, dzięki której zaoszczędzimy czas i energię, a także szybciej zakończymy prace posadzkarskie. Pamiętajmy także o zakupie butów lub klapek posadzkarskich, aby nie zniszczyć wciąż wilgotnej nawierzchni.

Artykuł powstał we współpracy z firmą posadzkarską https://sklep.techbau.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments