ak odzyskać środki z błędnego przelewu? - przegląd możliwości

Jak odzyskać środki z złego przelewu? – przegląd możliwości

Prasówki

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości – Przelewy internetowe to właśnie sama spośród najciekawszych czynności, które można zrobić za pośrednictwem konta w banku. Wystarczy jednak chwila nieuwagi, by zrobić błąd – skopiować tylko fragment rachunku bankowego lub niedokładnie przepisać dane do przelewu. Co spowodować w takiej formy?

Jak odzyskać kasę z złego przelewu? – przegląd możliwości

Przelanie leków na niewłaściwy rachunek, wbrew pozorom, bynajmniej nie jest takie proste. Numer rachunku jest bowiem liczony w oparciu o algorytm, który w ogromnym stopniu eliminuje przypadkowe pomyłki przy ręcznym wpisywaniu (takie jak przestawienie sąsiednich cyfr czy wpisanie cyfry o jakiś mniejszej lub wyższej). Istotniejsze wiedze na owy punkt można wykryć w ostatnim artykule.

W zdecydowanej większości przypadków zaprezentuje się więc, że błędnie wprowadzony przez nas numer rachunku po nisku nie istnieje. Często już na obecnym czasie można dostrzec pomyłkę – wiele banków (np. PKO BP) automatycznie wyświetla nazwę firm, w jakiej otwarte jest konto. Jeśli brak takiej informacji, warto ponownie sprawdzić wprowadzone dane.

Że się jednak zdarzyć, że jakimś cudem pieniądze powędrują nie tam, gdzie trzeba. Podstaw tego może być trochę:

wysłaliśmy przelew na nieżyjący rachunek,
wysłaliśmy przelew na nieaktywny (zamknięty rachunek),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale niewłaściwy (np. zamiast na konto oszczędnościowe przelaliśmy leki na konto walutowe),
wysłaliśmy przelew na istniejący rachunek, ale do niewłaściwej role.
W współzależności z danej sytuacji czeka nas inna forma postępowania. Zwykle istnieje jednak sposób, by odzyskać swoje środki.

Przelew na nieżyjący rachunek
To najzwyklejszy dodatkowo w myśli najbezpieczniejszy przypadek. Taka sytuacja dostarcz nie powinna się zdarzyć, ponieważ zabezpieczenia banku automatycznie wykryją oczywisty brak w rachunku – zbyt krótki numer czy nieprawidłowość w pełni kontrolnej. Nie będziemy więc być szansie potwierdzenia takiego przelewu.

Gdy natomiast nasz bank nie jest aż tak zaawansowany technologicznie, pewno się zdarzyć, że mechanizmy zabezpieczające zawiodą, a środki znikną z swego konta. Nie należy również panikować. Nawet jeżeli przelew „wyjdzie” z rachunku, to że zostanie automatycznie cofnięty przy najbliższej sesji ELIXIR. Na zwrot środków ważna choć chwila poczekać – w wiedzy powinno więc przyjść do samego dnia codziennego (jak wszystek nowy przelew), w praktyce czas ten że wydłużyć się do 2-4 dni. Jeśli po ostatnim czasie kwota przelewu nie wróciła na własne konto (zaś istniejemy oczywiści, że przedmiotem był niebędący rachunek), należy zgłosić reklamację do banku.

Przelew na nieaktywny rachunek
Od okresu do momentu zmianie ulega oferta bankowa, oraz w ruchu spośród tym natomiast my zmieniamy nasz rachunek. Podobnie postępują przedsiębiorstwa. Zdarzyć się a może, że z zachowania lub braku wiedzy wykonaliśmy przelew na konto już nieaktywne.

Tu sytuacja wygląda bardzo podobnie do przypadku wspomnianego wysoce. Punkt w ostatnim, że nieaktywny rachunek ma „odpowiedni” (tj. dobry z algorytmem) numer, a wtedy nie ukaże się nam artykuł o błędzie. Taki przelew zostanie więc wysłany.

Przede wszystkim powinien uspokoić osoby, które zamierzają, że swoje sposoby mogą trafić do kogoś innego. Stare numery kont – w przeciwieństwie do np. numerów telefonów – nie są poddawane „recyklingowi”, a więc nikt nie otrzyma numeru rachunku należącego raz do nas. Jeśli rachunek jest rzeczywiście zamknięty (zaś nie np. „zapomniany”, co czasem się zdarza), przechodzimy do podejmowania z formą analogiczną do powyższej. Najprawdopodobniej taki przelew zostanie odrzucony przy pierwszej sesji ELIXIR, a materiały w toku kilkorgu dni wrócą na własne konto. Jeśli tak się nie stanie, powinniśmy złożyć reklamację.

Przelew na niewłaściwe konto
Może jeszcze się zdarzyć, że omyłkowo puścimy przelew między własnymi rachunkami w taki rób, że pieniądze trafią na konto walutowe, choć myśleli nimi zasilić np. rachunek oszczędnościowy. Taki błąd może nas niemało kosztować, ponieważ poniesiemy wówczas koszty przewalutowania oraz zapłacimy prowizję z takiej umowie (i co gorsza, bank pobierze te opłaty dwukrotnie, gdy będziemy zależeli wykonać przelew zwrotny). W rezultacie z konta może nam „zniknąć” całkiem spora kwota, której prawdopodobnie już nie odzyskamy.

Czynniki są dwa – przelewy wewnątrz banku są rozliczane online, bez udziału systemu Elixir. Cechą charakterystyczną przelewów wewnętrznych jest wtedy niemal natychmiastowa realizacja transakcji. Oznacza to, że nie będziemy w stanie anulować takiego przelewu ani z zakresu bankowości elektronicznej, ani za pomocą pracownika banku, nawet jeżeli podejmiemy taką próbę kilka chwili później po omyłkowym wysłaniu pieniędzy.

Po drugie – bank może odrzuci naszą reklamację. Rolą banku jest robienie dyspozycji klienta, jeżeli więc podamy taki oraz nie inny numer rachunku i autoryzujemy przelew, bank uzna umowę za całkowicie gładką i wypełni ją razem z bliską wolą.

Oczywiście, warto mimo wszystko zgłosić taki przypadek i poprosić pracownika banku o radę w cofnięciu omyłkowego przelewu. Powinien przecież być wiedza, że bank będzie traktował obowiązek nam odmówić.

Przelew do niewłaściwej osoby
Równie stresującą sytuacją jest przelew do niewłaściwej osoby. Rachunek, na który wysłaliśmy przelew, istnieje, oraz w smaku jest wolny, niemożliwy jest wtedy automatyczny zwrot środków. Co to możemy w takim przypadku zrobić?

Często zdarza się, że taki przelew można spokojnie anulować. Pamiętajmy, że zlecenia księgowane są razem z harmonogramem sesji ELIXIR. Część banków pozwala modyfikować oczekujące transakcje (a więc i znieść je) nawet z zakresu bankowości elektronicznej. To powinien stanowić znany pierwszy etap. Naturalnie trzeba sprawić go jak najszybciej. Gdy nie mamy szansie samodzielnego dysponowania przelewami oczekującymi, warto umówić się z najbliższym oddziałem banku. Gdyby nie przekroczyliśmy terminu sesji ELIXIR, taki przelew może stać rozwiązany przez człowieka.

Gdy natomiast zbyt późno zorientujemy się, że wysłaliśmy przelew na niewłaściwy rachunek, stoi nam kontakt z bankiem w końca uruchomienia odpowiednich procedur. Po zajściu w mieszkanie nowelizacji ustawy o usługach finansowych z dnia 22 marca 2018 r., banki są prawnie zobligowane do dania nam usłudze i podjęcia pewnych zajęć w własnym imieniu.

Gdzie reklamować błędne przelewy?
Podstawową wartością jest: zawsze komunikujemy się z gośćmi w narodowym banku, nie w banku odbiorcy. To swój bank ma wszelkie dane dotyczące danego przelewu zaś wówczas on w własnym imieniu będzie starał się wyjaśnić sprawę.

W piśmie reklamacyjnym należy zwrócić jak najwięcej szczegółów transakcji – numer rachunku odbiorcy, numer swego konta, kwotę oraz datę realizacji. Po uzyskaniu tych wiedz bank będzie miał 3 dni na poinformowanie odbiorcy przelewu, że planuje on obowiązek zwrotu omyłkowo przesłanych środków.

Zwrot powinien zajść w tytule 30 dni codziennych od daty otrzymania pisma. Przypadkowy odbiorca zachowa anonimowość, ponieważ zwróci pieniądze na dodatkowy rachunek techniczny, a tylko potem bank przeleje je na własne konto. Zgodnie z nową ustawą użytkownik nie poniesie żadnych wkładów w przypadku zwrotu pieniędzy, a nasz bank może nas obciążyć ceną za pośrednictwo w odzyskaniu środków. Istotne dane o kosztach można wykryć w tabeli opłat i prowizji banku, do którego zajmujemy się o ochrona.

Co jednak, jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie wyda pieniędzy w wyznaczonym terminie? W aktualnej rzeczy bank zostanie odesłany z tajemnicy bankowej dodatkowo będzie mógł nam ujawnić personalia tej roli. To a zapewni nam odzyskanie swojej własności na drodze sądowej – razem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 7 listopada 2014 r. (sygn. akt V KK 236/14) dysponowanie bezprawnie przywłaszczonymi środkami jest bowiem stosowane jak przestępstwo przeciw mieniu.

Przy tej przyczyn warto oraz pamiętać na uwadze, że i my możemy zyskać taki przelew niespodziankę. W takim przypadku właściwie nie mieć tymi środkami – wcześnie czy później bowiem ktoś się po nie zgłosi, a my będziemy wymagali zrobić ich zwrotu.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments