Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Aktulności Warto przeczytać

Dbałość o środowisko naturalne w ostatnim czasie staje się tematem dominującym w wielu rozmowach. W ten temat doskonale wpisuje się „podtemat” OZE, rozszyfrowując ten skrót: odnawialne źródła energii. Jest kilka sposobów na pozyskiwanie energii elektrycznej w oparciu o naturę. Fotowoltaika jest jedną z najpopularniejszych metod otrzymywania energii.

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Fotowoltaika – co się za tym kryje?

Jest to metoda pozyskiwania energii elektrycznej ze światła słonecznego. Promienie słoneczne dostarczają na ziemię bardzo dużą dawkę energii. Zastosowanie specjalnych ogniw słonecznych wychwytuje tą energię, kumuluje i za pomocą specjalnych urządzeń nazywanych falownikami lub inwerterami, przerabia ją na prąd użytkowy. W ogniwach fotowoltaicznych powstaje prąd stały. Nie nadaje się on do normalnego użytku, musi zostać zamieniony na prąd zmienny. Dzięki inwerterom zostaje on zmieniony ze stałego w zmienny jaki jest np. w gniazdkach elektrycznych.

Panele fotowoltaiczne jak to działa?

Każda sieć fotowoltaiczna składa się z paneli, falownika-inwertera, licznika dwukierunkowego. Innym rozwiązaniem jest bezpośrednie przekazywanie pozyskanej energii do odbiornika. Tego typu działanie przeznaczone jest do zastosowania w miejscach, do których nie dociera sieć energetyczna. Jest to dobre rozwiązanie ale z pozycji odbiorcy mało efektywne w przypadku nadprodukcji energii.
Zmienione przepisy sprawiają, ze nadmiar energii można wprowadzać do ogólnodostępnej sieci energetycznej za pomocą licznika dwukierunkowego. W takiej wersji sieć energetyczna spełnia role akumulatora przechowującego nadmiar uzyskanej energii.

Zalety stosowania licznika dwukierunkowego.

Jak sama nazwa wskazuje, licznik dwukierunkowy działa w dwóch kierunkach. Jeden kierunek to dostęp do energii dostarczanej z zewnętrznej sieci. Drugi kierunek to dołączenie przepływu energii wytworzonego w domowej elektrowni słonecznej do zewnętrznej sieci energetycznej. Dzięki takiemu rozwiązaniu nadprodukcja energii elektrycznej nie zużyta w warunkach domowych, trafia do „magazynu” na przechowanie. Z chwilą wystąpienia niedoboru energii wytwarzanej przez panele, uruchamia się system dostępu do ogólnej sieci energetycznej. W ten sposób pobiera się tak jakby z magazynu wcześniej odprowadzoną nadwyżkę prądu. Właściciel zewnętrznej sieci pobiera w formie opłaty 20 % przekazanej mu do przechowania energii. W ten sposób pierwotny dostawca odzyskuje 80 % powracającej energii.
Rozliczenie tego procederu odbywa się raz w roku. Na podstawie zbilansowania przepływu energii w obu kierunkach, wylicza się jaka wartość jest po stronie obu dostawców.

Opłacalność fotowoltaiki?

Koszt całego przedsięwzięcia związanego z zakupem i montażem jest różny. Zależy on w głównej mierze od tego jaki rodzaj systemu został wybrany i ile firma usługowa pobierze za montaż. Zazwyczaj cała inwestycja zlecana i wykonywana jest przez jedną firmę.
Według dostępnych informacji, po przeanalizowaniu średnich cen systemów oraz opłat za dostawę energii ze źródeł zewnętrznych i wszystkich dodatkowych parametrów, wychodzi że zwrot następuje po około 5 do 7 lat.

Dofinansowanie do fotowoltaiki.

W przypadku indywidualnego inwestora, możliwe jest uzyskanie dofinansowania ze środków budżetowych. Odpowiednie wnioski po wypełnieniu przekazuje się do jednostek samorządowych. Wniosek zazwyczaj zostaje zaakceptowany i dzięki temu uzyskuje się prawo do skorzystania z częściowej rekompensaty poniesionych kosztów. Większość firm zajmujących się montażem fotowoltaiki w ramach swojej usługi oferuje również załatwienie niezbędnych formalność związanych z dofinansowaniem i zgodą na dołączenie do ogólnej sieci energetycznej.
Formy dotowania i ich wysokość ulegają częstym zmianom. Dlatego przed przystąpieniem do realizacji inwestycji, należy sprawdzić w urzędach co w danej chwili i gdzie można zyskać.
Wykorzystując wszystkie dostępne formy pomocy finansowej można w znaczący sposób obniż koszty związane z inwestycją. Dzięki dodatkowemu wsparciu finansowemu i jego odliczeniu od kosztów całkowitych przedsięwzięcia, czas zwrotu poniesionych kosztów zmniejsza się o połowę.

Osoby decydujące się na montaż fotowoltaiki w przyszłości mogą liczyć na mniejsze obciążenia, a nawet zyskiwać za dostarczanie niewykorzystanej energii do sieci ogólnej.

zobacz również https://pgmpv.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments